سفارش تبلیغ
ابزار بهینه سازی سایت


ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/14:: 6:16 عصر

http://s9.picofile.com/file/8296837150/6tr6d77rd67u.JPG

 

چرا بچه ها اذیت می کنند؟

«بچه ام خیلی اذیت می کند» این جمله بر زبان بسیاری از والدین جاری می شود و همه ی آن ها گاهی از کج خلقی ها و نافرمانی های فرزندشان به ستوه می آیند. شیطنت های کودکانه امری طبیعی است و در همه ی بچه ها دیده می شود اما برخی از کودکان به شکل غیرمعمولی به اذیت کردن می پردازند و عمدی بودن کارهایشان کاملا مشخص است.

 این مسئله به شکل «تغییر رفتار» در کودکان حاصل می شود. به این معنا که والدین این بچه ها می گویند فرزند ما در گذشته خوب و آرام بود اما نمی دانیم که چرا مدتی است این طور رفتار می کند. در ادامه سه دلیل مهم این تغییر رفتار در کودکان را بیان می کنیم:

 جلب توجه

 برخی از والدین آن طور که باید و شاید به فرزندشان توجه نمی کنند. ابراز محبت در قاموس این پدر و مادرها وجود ندارد و حتی کودکشان را بابت کارهای خوبش تشویق نمی کنند به همین دلیل این دسته از کودکان به هر قیمتی که شده می خواهند توجه والدین شان را به خود جلب کنند لذا با شیطنت های غیر عادی و اذیت کردن این کار را می کنند. راه حل: در وقت های عادی و زمان هایی که فرزندتان آرام است و مشکلی ایجاد نمی کند به او بی توجهی نکنید و مورد محبت قرارش دهید.

ابراز قدرت

 این مورد در پسران بیشتر دیده می شود. کودکانی که از سوی والدین و اطرافیان مورد خشونت و سرکوب واقع می شوند دوست دارند زمان هایی که زور بالای سرشان نیست عقده گشایی کنند و با اذیت کردن دیگران قدرتشان را ابراز کنند. پدر و مادری که برای فرزندشان محدودیت های غیر معقول ایجاد می کنند باعث می شوند او هم به دنبال کارهای غیر معقول برود.

راه حل: به جای زورگویی و سرکوب خواسته های فرزندتان در مسائل مختلف به او حق انتخاب بدهید.

 انتقام

 دکتر کارل پیک هارت می گوید: «نخستین اصل در تربیت فرزندان این است که آن ها را اذیت نکنید.» به این ترتیب روشن است والدینی که بچه هایشان را سر مسائل گوناگون آزار می دهند حس انتقام جویی را در آن ها به وجود می آورند. این کودکان با شیطنت های بیش از حد و اذیت کردن والدین سعی می کنند از آن ها انتقام بگیرند.

 راه حل: از محبت خارها گل می شوند!

محمد حمله دار 


کلمات کلیدی : محمد حمله دار