سفارش تبلیغ
صبا


ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/2:: 6:16 عصر

http://s9.picofile.com/file/8295722750/t35get4ry65tykkkk.JPG

 

 

اصول رفتار با فرزند در ایام امتحانات

چند روزی است که وارد ماه خرداد شده ایم. ماهی که فصل مهم ترین امتحانات تحصیلی دانش آموزان است و برنامه زندگی شان را به مدت سی روز دچار تغییر می کند. یکی از عوامل تاثیر گذار بر عملکرد دانش آموز در این ماه رفتار والدین است. والدین با نوع رفتارشان می توانند باعث موفقیت یا شکست فرزندشان در امتحانات شوند. قطعا هیچ پدر و مادری از تجدید شدن فرزندش خوشحال نمی شود و آرزوی قبولی او را دارد اما برای رسیدن به این پیروزی باید نکات مهمی را رعایت کند. برخی از این نکات را در ادامه می خوانیم:

- خواهشا دعواهای خانوادگی را دست کم در این ماه کنار بگذارید. والدینی که خانه را با میدان جنگ اشتباه گرفته اند و همیشه سر کوچک ترین مسائل با فرزندشان درگیر می شوند باید حداقل در خرداد ماه آتش بس اعلام کنند و از اذییت کردن فرزند خودداری کنند تا آرامش روانی او را به هم نریزند.

 - به هیچ وجه فرزندتان را نسبت به نتیجه امتحانات مورد تهدید قرار ندهید. خود امتحانات به اندازه کافی دانش آموز را دچار استرس و ناراحتی می کنند. شما دیگر قوز بالا قوز نشوید و هی او را تهدید نکنید که «وای به حالت اگه نمره ات کم شد». برخی از والدین فکر می کنند با ترساندن فرزند حساب کار را دستش می دهند و او را به درس خواندن وا می دارند درحالی که این کار دقیقا نتیجه ی معکوس دارد زیرا اضطرابی که به فرزند وارد می شود او را از فهم درس باز می دارد.

- در زمینه محدودیت ها معتدل باشید. نه چنان او را محدود کنید که تا از جایش بلند شد بگویید «مگه تو درس نداری کجا داری میری» نه آن قدر او را آزاد بگذارید که صبح تا شب پای موبایل باشد و عین خیالش نباشدکه امتحان دارد.

 - برنامه های تفریحی شخصی تان مثل مهمانی ها را کنسل کنید تا هم فرزند خودتان هم بچه های فامیل به درسشان برسند. نوجوانان امروزی در روزهای تعطیل هم علاقه ای به حضور در مهمانی های خانوادگی ندارند چه برسد به این که در ماه حساس خرداد آن ها را از پای درس بلند کنید و به خانه عمه و خاله ببرید.

- سر و صدا نکنید. اینکه شما پای تلویزیون بنشینید و یک فیلم اکشن با صدای بلند ببینید و انتظار داشته باشید که در همان حالت فرزندتان با تمرکز درس بخواند غیر منطقی است. کارهای پر سر و صدایی مثل تلویزیون دیدن، جارو برقی کشیدن، تعمیرات منزل و... را در زمان های مناسب انجام دهید.

- بچه های کوچکتان را جمع کنید. نمی شود فرزند نوجوانتان در حال درس باشد و همزمان بچه ی سه ساله تان از سر و کول او بالا برود. در این یک ماه خودتان مسئولیت مراقبت از کوچولوها را به عهده بگیرید.

- تلقین های منفی نکنید. هی به فرزندتان نگویید «تو که طول سال درس نخوندی الان هم نمی تونی نمره بیاری» این حرف ها تاثیر بدی روی روحیه اش می گذارند.

- جویای وضعیت درسی اش باشید و کمکش کنید. اگر در درسی ضعیف است یا خودتان کمکش کنید یا یکی از همکلاسی هایش را دعوت کنید تا با هم کار کنند. تاکید می کنیم فقط یک نفر را دعوت کنید چون اگر بیشتر شوند بازی گوشی شان شروع می شود.

محمد حمله دار 

 


کلمات کلیدی : امتحانات، محمد حمله دار