سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران


ارسال شده توسط محمد حمله دار در 95/10/11:: 4:50 عصر

http://s9.picofile.com/file/8280685600/resgrhrsyrs5.JPG

 

طلاق؛ پایان رابطه والدین، آغاز مشکلات کودک


طلاق برای کودک، تنها یک رخداد بد نیست بلکه نقطه ی آغاز زنجیره ای از اتفاقات ناگوار به شمار می رود. طلاق، پایان رابطه ی والدین و شروع مشکلات فرزند است. مشکلاتی که معلوم نیست چه زمان و چگونه به پایان می رسند. در ادامه فقط چند نمونه از آسیب هایی که بچه های طلاق دچارش هستند را نام می بریم:

1- سردرگمی

کودک هرچه کم سن تر باشد، ابهام بیشتری نسبت به دلیل و ماهیت طلاق خواهد داشت. در واقع او فقط شاهد گسست رابطه ی والدینش می شود و نه معنای رسمی طلاق را متوجه می شود نه چرایی آن را. این ابهام او را در سردرگمی عمیقی وارد می کند و همین ناآگاهی مایه ی مضطرب شدنش را فراهم می کند.

2- دگرگونی های ناگهانی

با جدا شدن والدین از هم به طور طبیعی محل زندگی شان نیز تغییر می کند و کودک نیز که ناچار است به دنبال یکی از آنها برود از این تغییرات بی نصیب نمی ماند. عوض شدن خانه، مدرسه، محله و در پی آن، دوستان و اطرافیان دگرگونی هایی هستند که کودک نمی تواند به آسانی و به زودی با آنها کنار بیاید در نتیجه مایه ی ناراحتی او می شوند.

3- آسیب های روانی

استرس، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، احساس طرد شدگی و... از جمله آسیب هایی هستند که ذهن و روان کودک را تحت تاثیر قرار می دهند و او را تبدیل به انسانی ضعیف می کنند. در بسیاری از موارد این آسیب ها تا بزرگسالی او را رها نخواهند کرد بنابراین طلاق چیزی نیست که فقط به دوران موقت کودکی ضربه بزند.

4- حسرت همیشگی

کودکان طلاق همواره در حسرت آشتی دوباره والدینشان هستند و همیشه در رویاهای خود آرزو دارند که خانواده شان همچون گذشته شکل بگیرد اما در بیشتر مواقع این آرزو دست نیافتنی خواهد بود. این امر کودک را به ناامیدی و احساس شکست و ناکامی می رساند. چیزی که قطعا در تمام فعالیت ها، جلوی پیشرفتش را می گیرد.

 

به این ترتیب همسرانی که راهی جز طلاق پیش روی خود نمی بینند حتما باید با کمک خواستن از مشاوران و روان شناسان، در پی کاهش تاثیرات منفی طلاق بر فرزندشان باشند تا آتش زندگی آن ها دامن گیر کودک بی گناهشان نشود.

محمد حمله دار