سفارش تبلیغ
صبا


ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/5/10:: 6:49 عصر

http://s8.picofile.com/file/8302288500/uh75hdk451ddd7.jpg

 

 

درمان ترس کودک از تاریکی

 یکی از مشکلاتی که در برخی از کودکان سه تا دوازده دیده می شود ترس از تاریکی است. این کودکان از رفتن به مکان های تاریک و تنها ماندن در اتاق های بدون نور وحشت دارند و حاضر نیستند پا به چنین جاهایی بگذارند. اگر فرزندتان از تاریکی می ترسد نخست باید علت این ترس را کشف کنید

 برخی از دلایل ترس کوک از تاریکی

- شاید شما برای تنبیه فرزندتان او را در  محلی تاریک زندانی کرده اید. خود مسئله ی تنبیه به هیچ وجه برای کودک خوشایند نیست لذا اگر اموری همچون تاریکی به آن چاشنی شوند کودک از آنها نیز تصویر بدی در ذهن خود تشکیل می دهد و از هر آنچه به تنبیهش مربوط می شود می ترسد.

 - شاید فرزندتان یک فیلم ترسناک دیده یا خاطره ای ترسناک از بستگان تان شنیده باشد. با ورود این کودکان به یک مکان تاریک خیال پردازی شان شروع می شود و هیولاهایی تخیلی در ذهنشان تصور می کنند و به همین ترتیب دچار وحشت می شوند.

- شاید فرزندتان هیچ وقت تنهایی و تاریکی را تجربه نکرده و همیشه در جمع خانواده و مکان های نورانی حضور داشته است. برای این دسته از کودکان اتاق های تاریک موقعیت های جدید و ناشناخته به شمار می روند در نتیجه دچار ترس می شوند.

 راهکارهایی برای کاهش این ترس

 - اگر کودکتان مجبور است شب ها تنها در اتاق بخوابد از چراغ خواب استفاده کنید. البته مواظب باشید که چراغ خواب را در زاویه ای قرار ندهید که باعث ایجاد سایه های عجیب و غریب بشود چون در این صورت ترس کودک دوچندان خواهد شد.

 - با کودک در اتاق تاریک بازی کنید. مثلا چند وسیله به دستش بدهید و از او بخواهید که بگوید چه وسایلی به او داده اید بعد چراغ را روشن کنید تا آن وسایل را ببیند. این کار را چندین بار تکرار کنید تا کودک درک کند که اشیا در روشنایی و تاریکی تغییری نمی کنند.

 - برایش چراغ قوه بخرید و از او بخواهید که در جاهای تاریک از آن استفاده کند. با این کار حضور در تاریکی برایش حالت سرگرمی پیدا خواهد کرد.

- هرگز او را مجبور نکنید که در اتاق تاریک بنشیند. این کار نه تنها ترسش را درمان نخواهد کرد بلکه ممکن است او را به مشکلات روانی دچار کند.


محمد حمله دار 

 

 ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/5/7:: 6:11 عصر

http://s9.picofile.com/file/8301981468/re5jh578d7598dasss.JPG

 

 

آموزش مدیریت به فرزند

فرقی نمی کند که انسان در چه جایگاهی و چه سنی باشد؛ مدیریت چیزی است که هر شخصی در طول زندگی اش به آن نیازمند است. انسان باید بتواند خانواده، شغل و تحصیلاتش را مدیریت کند به گونه ای که به هیچ کدام آسیبی نرسد و همه ی کارهایش را با اعتدال پیش ببرد.

 اینکه فرد در موقعیت های مختلف فردی و اجتماعی چه تصمیمی بگیرد تا اندازه زیادی وابسته به توان مدیریتش است. یکی از کارهایی که والدین حتما باید آن را انجام دهند آموزش مهارت مدیریت به فرزندشان است. این مهارت جدا از اینکه به درد آینده شان می خورد در همین دوره ی کودکی و نوجوانی نیز بسیار به کارشان می آید. موارد زیر چند نمونه از اموری هستند که توان مدیریت را در فرزندان بالا می برند:

 الگو دهی

 نخستین الگوهای مدیریتی فرزند باید والدین باشند. والدینی که جنبه های گوناگون زندگی و کارهایشان را به خوبی مدیریت می کنند به شکل ناخودآگاه مهارت مدیریت را به فرزندانشان یاد می دهند.

فعالیت های گروهی

 فعالیت های ورزشی، هنری و فرهنگی که به شکل گروهی انجام می شوند تاثیر به سزایی در افزایش توان مدیریت اعضای خود دارند به ویژه اگر این گروه ها توسط افرادی کارآزموده و حرفه ای هدایت شوند. کودکان و نوجوانان با حضور در این گروه ها به مرور پیشرفت می کنند و خودشان رهبری گروه را به عهده می گیرند در نتیجه به شکل کاملا عملی با روش مدیریت آشنا می شوند.

مسئولیت های خانوادگی

فرزندان حتما باید در خانه مسئولیت های مشخصی داشته باشند مثلا مسئولیت کامل نگه داری از حیوان خانگی را به او بسپارید یا مسئولیت خرید کردن را به او محول کنید به این شکل که خودش باید تشخیص دهد که کدام مواد غذایی یا کالای مصرفی تمام شده و به خرید دوباره نیاز است. مسئولیت های این چنینی مدیریت و جامع نگری را در فرزند رشد می دهند.

  توان مذاکره

 یکی از ویژگی های یک مدیر خوب داشتن قدرت مذاکره، اظهار نظر، نه گفتن در مواقع لازم و به نتیجه رساندن گفت و گو است. پدر و مادر باید این موارد را به فرزندشان بیاموزند زیرا هر انسانی در طول زندگی اش بارها و بارها به این مهارت ها نیاز پیدا می کند.

 

 به این ترتیب باید گفت مدیریت مهارتی است که داشتنش برای هر کودک و نوجوانی ضروری است زیرا بسیاری از مشکلاتی که یک نوجوان در مسائل خانوادگی تحصیلی و اجتماعی با آن ها رو به رو می شود ناشی از ناتوانی او در مدیریت است. 

محمد حمله دار 


کلمات کلیدی : محمد حمله دار

ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/5/1:: 7:47 عصر

http://s8.picofile.com/file/8301415742/uh54hre5kedddd.JPG

 

با نوجوان قلدر چه کنیم؟

 

یکی از راه های درمان نوجوان قلدر و خشونت گرا، فرستادنشان به باشگاه های ورزش های رزمی است. برخی از والدین به اشتباه فکر می کنند که این کار وضعیت فرزندشان را بدتر می کند و می گویند فرزند ما در شرایطی که فنون رزمی را بلد نیست و بدن چندان قدرت مندی ندارد با همه دعوا می کند؛ دیگر وای به آن روزی که بخواهد مثلا کاراته هم بلد باشد.

 کارشناسان در پاسخ به این دسته از والدین می گویند یکی از علل قلدر شدن نوجوانان پر انرژی بودن و تمایل داشتن به خشونت است. اتفاقی که برای این ها در باشگاه می افتد این است که هم با تمرین های فراوان حسابی تخلیه انرژی می شوند هم با انجام مبارزه های باشگاهی، تمایلشان به خشونت ارضا و تعدیل می گردد در نتیجه دیگر در مدرسه و کوچه به فکر دعوا و جنجال نمی افتند زیرا در باشگاه به اندازه ی کافی این کار را کرده اند.

 افزون بر این موارد یکی از اموری که در باشگاه ها به ورزشکاران می آموزند رعایت اخلاق ورزشی است. نوجوانی که تحت این آموزش ها قرار می گیرند دیگر هرگز با اذیت کردن افراد ضعیف تر از خود قدرتشان را به رخ دیگران نمی کشند.

محمد حمله دار 


کلمات کلیدی : نوجوان قلدر

ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/4/26:: 7:51 عصر

http://s9.picofile.com/file/8300821392/dsf54t65.jpg            http://s9.picofile.com/file/8300821426/sad34er.jpg

 

معرفی دو رمان روان شناسانه

«یه چیزی بگو» و «ماهی روی درخت» دو رمانی هستند که از لحاظ داستانی، متوسط و از لحاظ روان شناسی قوی به شمار می روند. اگر به دنبال رمان های جذاب و پرهیجان هستید این ها را نخوانید اما اگر می خواهید یک سری اطلاعات خوب و جامع درباره ی روحیات و تفکرات نوجوانان به دست بیاورید توصیه می کنم این دو کتاب را از دست ندهید.

 موضوع این دو رمان مشکلات روزمره یک دختر نوجوان در خانه و مدرسه است. همان طور که می دانید زبان رمان یک زبان روان و ساده است و از خشکی و پیچیدگی کتاب های علمی دور می باشد بنابراین خواندن یه چیزی بگو و ماهی روی درخت می تواند به اندازه خواندن کتاب های روان شناسی کودک مفید باشد.

 یکی از دلایل اختلافات والدین و مربیان با فرزندان و دانش آموزان این است که آن ها کودکی و نوجوانی خود را فراموش کرده اند و نمی دانند در ذهن و روان یک کودک یا نوجوان چه می گذرد بنابراین ما به آن ها توصیه می کنیم که با خواندن رمان هایی که برای آن رده سنی نوشته شده اند اطلاعاتشان را درباره ی فرزندانشان زیاد کنند.

 هرچقدر هم که از فضای روان شناسی دور باشید قطعا از لابه لای دیالوگ ها و رخدادهای این رمان ها اطلاعات خوبی در این زمینه به دست خواهید آورد.

محمد حمله دار 

 ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/4/4:: 6:10 عصر

http://s8.picofile.com/file/8298836876/teenager_23487658723467621_400x265.jpg

 

سه تغییر در نوجوانان و سه ترس والدین


 نیمه ی دشوار تربیت فرزند دوره ی نوجوانی اوست. هنگامی که کودک حرف گوش کن شما پا به دوره ی نوجوانی می گذارد تغییرات بنیادینی در او به وجود می آیند که برایتان چندان خوشایند نخواهند بود. اگر بخواهیم این تغییر و تحول ها را نام ببریم فهرست بلند بالایی را باید پیش رویتان قرار دهیم اما علی الحساب بدانید که اصلی ترین دگرگونی ها این ها هستند:

 سه تغییر اصلی

 الف) بزرگ پنداشتن خود

 نوجوان به خوبی حس می کند که از دوره ی کودکی فاصله گرفته است و دیگر بچه نیست لذا انتظار دارد با او مثل یک فرد بزرگسال رفتار شود. به عنوان مثال دیگر دوست ندارد که برای انجام هر کاری از پدر و مادرش اجازه بگیرد یا مثلا خوشش نمی آید که والدینش دائما برایش تعیین تکلیف کنند و در جزئیات کارهایش دخالت کنند.

 ب) هویت یابی

 مسئله هویت برای کودک بی معناست و او به این چیزها فکر نمی کند اما نوجوان اینگونه نیست. او به قدری به کسب هویت اهمیت می دهد که گاهی این امر برایش تبدیل به یک بحران روانی می شود. او گاهی برای هویت یابی سبک زندگی خاصی انتخاب می کند یا وارد یک حرفه خاص می شود. در بسیاری از مواقع این انتخاب های او با هویت و شخصیت والدینش در تضاد هستند لذا مشکلاتی بینشان رخ می دهد.

 ج) دوست یابی

دوست در دوره ی کودکی معنایی جز همبازی ندارد اما یک نوجوان با دوستان خود رابطه ای صمیمانه تر و عمیق تر ایجاد می کند. همچنین جایگاهی ویژه برایشان در زندگی اش در نظر می گیرد تا جایی که از خانواده اش فاصله می گیرد. نوجوان در موقعیت های مختلف به اندازه ای دوستانش را بر والدینش ترجیح می دهد که صدای اعتراضشان بلند می شود.


سه ترس والدین

والدین با مشاهده این تغییرات و همچنین درگیری های روزانه شان با فرزند دچار ترس ها و نگرانی های خاصی می شوند. به هرحال آن ها عادت کرده بودند که کودکشان زیاد با آنها مخالفت نکند اما حالا که آن کودک پا به دوره نوجوانی گذاشته در بیشتر کارها نه تنها نظر والدین را جویا نمی شود بلکه کارهایی می کند که دقیقا برخلاف خواسته ی آنهاست. سه نگرانی و ترسی که در والدین به وجود می آیند را می خوانیم:

الف) ترس از بیگانگی

 کودک از آنجایی که همواره تابع پدر و مادرش است وجه اشتراکات زیادی با آن ها دارد. میزان پیروی او از والدین به اندازه ای است که گویی کپی برابر اصل آن هاست اما نوجوان این طور نیست و به تبعیت از آن ها اهمیت نمی دهد. در این جا والدین از این می ترسند که آن قدر اختلافاتشان با فرزندشان زیاد شود که دیگر در هیچ مسئله ای با هم به توافق نرسند و از هم بیگانه شوند.

 ب) ترس از بیزاری

 دعوا و درگیری کاهش محبت را در پی دارد. نمی شود که دو نفر هم با هم مشکل داشته باشند هم یکدیگر را دوست بدارند. با زیاد شدن اختلافات و مشکلات حل نشدنی میان فرزند و والدین آن ها دچار این ترس می شوند که مبادا فرزندمان از ما متنفر شود و دیگر هیچ علاقه ای به ما نداشته باشد.

 ج) ترس از جدایی

 نوجوان روز به روز از خانواده اش دور و به دوستانش نزدیک می شود. او قبول نمی کند که با والدینش به مهمانی برود اما هر روز چند ساعت با دوستانش به گشت و گذار می پردازد. قبول نمی کند که با والدینش به مسافرت برود اما برای اردوهای مدرسه لحظه شماری می کند. والدین با دیدن این حالت ها احساس خطر می کنند و از جدایی کامل فرزندشان در آینده می ترسند.


 - چه باید کرد؟

والدین در این شرایط نباید با خیال پردازی های منفی شرایط را بدتر کنند. اگر پدر و مادر برای مصیبتی که هنوز اتفاق نیفتاده عزا بگیرند و مشکل را در ذهنشان بزرگ کنند طبیعتا درگیری هایشان با فرزند بیش از اندازه طبیعی خواهد بود بنابراین واقع بین باشید و از کاه کوه نسازید. اصلی ترین نکته این است که با این واقعیت کنار بیایید که فرزندتان قرار نیست تا ابد کودک بماند. دوره ی موقت کودکی بالاخره به پایان می رسد و او می خواهد استقلال کامل را تجربه کند و این فاصله ی میان کودکی تا استقلال، سرشار از این مشکلات و اختلافات است لذا آرامشتان را حفظ کنید و تا می توانید در این زمینه مطالعه کنید و اطلاعاتتان را بالا ببرید.

محمد حمله دار 

 ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/31:: 12:26 صبح

http://s9.picofile.com/file/8298374384/irh78ht5dh5dkds.JPG

 

راهکارهایی برای درمان اختلال یادگیری در کودک

 

یکی از مشکلاتی که والدین به سختی می توانند با آن کنار بیایند اختلال یادگیری در کودک است. همه پدر و مادرها دوست دارند که فرزندشان شاگرد اول کلاس باشد و نمراتش از هجده و نوزده پایین تر نروند اما به هرحال برخی از کودکان به دلایل وراثتی، عصبی و محیطی دچار اختلال یادگیری می شوند و نمی توانند درس ها و سایر مسائل اجتماعی را به خوبی یاد بگیرند.

 والدین در چنین موقعیتی علاوه بر اینکه حتما باید به مشاور مراجعه کنند می توانند با رعایت نکات زیر وضعیت فرزندشان را بهبود ببخشند:

  - مهربان باشید. خانه را میدان جنگ نکنید و با فرزندتان رفتاری محترمانه و محبت آمیز داشته باشید. دعوا کردن او به خاطر اختلالش اوضاع را بدتر می کند. شما باید با مهربانی و خوش اخلاقی آرامش روانی را به فرزندتان هدیه دهید.

 - هنگام توضیح درس یا هر مسئله ی دیگری به کودک از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید. جوری با او صحبت کنید که مطمئن شوید همه ی حرف هایتان را فهمیده. توضیحات طولانی، پیچیده و همراه با عصبانیت جز ناراحت کردن فرزند تاثیری ندارند و کمکی به آموزش او نمی کنند.

- مکان مشخصی را برای درس خواندنش در نظر بگیرید. این مکان ترجیحا یک اتاق یا یک بخش آرام و کم رفت و آمد خانه باشد. میز و صندلی و لوازم مورد نیاز را برایش فراهم کنید تا محیطی درسی و علمی برایش تداعی شود.

 - از بازی های فکری غافل نشوید. بازی های فکری تاثیر فراوانی بر تقویت ذهن کودک دارند و از آنجایی که حالت تفریح و سرگرمی دارند برایش بسیار جذاب خواهند بود.

 - کودکتان را به صحبت وا دارید. از او بخواهید که درباره اتفاقات روزمره اش در مدرسه و محله برایتان بگوید و نظرش را درباره ی آن اتفاقات جویا شوید. با این کار ذهن او را به تکاپو می اندازید و توانایی صحبت کردنش را نیز قوی می کنید.

 - کتاب در چنین موقعیتی معجزه می کند. شاید شما بگویید که فرزند من درس هایش را هم به زور می خواند چه رسد به کتابهای دیگر اما واقعیت این است که کتابهای داستانی و علمی به مراتب جذاب تر از کتابهای درسی هستند لذا از راه های گوناگونی تلاش کنید که او را کتابخوان بار بیاورید.

 - پیشرفت هایش را رصد کنید و او را تشویق کنید این کار انگیزه اش را برای تلاش دوچندان می کند. در واقع شما باید به جای اینکه دائم ضعف هایش را بر سرش بکوبید موفقیت های کوچکش را به او یادآوری کنید.

محمد حمله دار ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/26:: 7:32 عصر


http://s8.picofile.com/file/8297953526/5de5fdjkrtdfjd.JPG

 

 

جنبه مثبت و منفی صمیمیت تک فرزند با والدین


  صمیمیتی که تک فرزندها با پدر و مادر خود دارند به مراتب بیشتر از صمیمیت فرزندانی است که چند خواهر و برادر دارند. تک فرزند بودن باعث می شود که والدین توجه بسیار زیادی به او داشته باشند و این برخلاف خانواده هایی است که چند فرزند دارند زیرا در آن خانواده ها ممکن است پدر و مادر نتوانند به طور یکسان به همه ی فرزندانشان توجه کنند و گاهی از احوال شان غافل می مانند.

 بحث این جاست که آیا صمیمی بودن و عمیق بودن رابطه ی تک فرزند با والدین خوب است یا بد؟ در پاسخ می گوییم که این امر نسبی است. در واقع این امر مزایا و معایبی دارد که در ادامه خواهیم خواند:

جنبه مثبت

 فایده ی اصلی صمیمیت تک فرزند با والدین مسئله ی درک و تفاهم است. اعضای چنین خانواده هایی وقت زیادی را با هم سپری می کنند و در بسیاری از موقعیت ها یکدیگر را همراهی می کنند در نتیجه شناخت خوب و کاملی از هم دارند و بنابراین درک و تفاهم میانشان بالاست.

 این امر هنگام اختلاف نظرها به خوبی خودش را نشان می دهد. والدین به طور طبیعی گاهی با تک فرزندشان اختلاف نظر پیدا می کنند اما به دلیل وجود آن درک و تفاهم به نظر هم احترام می گذارند و مسئله را بدون درگیری حل می کنند. این دقیقا برخلاف خانواده های چند فرزندی است که یکی از معضلات همیشگی شان نبود تفاهم میانشان است.

  جنبه منفی

  خطری که این صمیمیت ایجاد می کند این است که خیلی وقت ها فرزند تحت تاثیر احساسات والدینش قرار می گیرد. به این معنا که اگر پدر یا مادرش دچار ناراحتی، ناامیدی، و مشکلات شخصی شود فرزند نیز به همان مشکل دچار می شود زیرا تاب ناراحتی پدر و مادرش را ندارد. همچنین اگر والدین با هم دچار اختلاف شوند فرزند خودش را مقصر می داند و برای حل اختلافشان میانجی گری می کند درحالی که این کار به روحیه اش لطمه می زند.

والدین در این موقعیت باید بدانند که فرزندشان مسئول حل و فصل مشکلاتشان نیست و لازم است این مسئله را به او توضیح دهند که خودشان توانایی حل کردن اختلافاتشان را دارند و نیازی به دخالت او نیست.

محمد حمله دار 


کلمات کلیدی : تک فرزند، محمد حمله دار

ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/15:: 7:22 عصر

 

http://s8.picofile.com/file/8296924268/artivvvle57461.jpg

 

نگاهی به مسئله جهشی درس خواندن

 یکی از اموری که در نظام آموزشی ما وجود دارد امکان جهشی خواندن یک سال تحصیلی در سه ماه تابستان است به این ترتیب که مثلا دانش آموز، کلاس اول را به شکل عادی طی می کند بعد در سه ماه تعطیلی درس های کلاس دوم را می خواند و در صورت قبولی در امتحان، مهر ماه وارد کلاس سوم می شود و عملا یک سال جلو می افتد. آیا این کار به صلاح دانش آموز است؟ در ادامه خواهیم خواند.

 جهشی خوان ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

دانش آموزی که می خواهد جهشی بخواند باید چند ویژگی داشته باشد. نخستین ویژگی استعداد است. دقت داشته باشید که صرف داشتن نمرات بالا یا خوش حافظه بودن به معنای با استعداد بودن نیست. برخی از دانش آموزان نمرات خوبی در امتحانات به دست می آورند اما برای دست یابی به این نتیجه مجبورندکه وقت زیادی را به درس اختصاص دهند تا موفق شوند. چنین افرادی نمی توانند در مدت کوتاه تابستان از پس درس ها بربیایند. برخی دیگر از دانش آموزان هرچند حافظه قوی دارند و مطالب را سریع یاد می گیرند اما زود خسته می شوند و طبیعتا نمی توانند به شکل فشرده همه ی کتاب های درسی را بخوانند بنابراین دانش آموز با استعداد کسی است که بتواند درس ها را در مدت کوتاه و با کیفیت خوبی یاد بگیرد.

 ویژگی بعدی علاقه است. هرچقدر هم که دانش آموز با استعداد باشد اما اگر خودش دوست نداشته باشد که جهشی بخواند نباید وارد این میدان شوند. والدین نباید فرزندشان را با دادن وعده هایی مثل جایزه و... نسبت به جهشی خواندن تحریک کنند بلکه این امر را به خودش واگذار کنند.

 ویژگی مهم بعدی سطح فکری است. دقت داشته باشید که ضریب هوشی و حافظه قوی به معنای بالا بودن سطح فکری نیستند. دانش آموزی که یک یا چند سال را به صورت جهشی می خواند هم با افراد بزرگ تر از خودش همکلاسی می شود هم در پایان زودتر وارد جامعه می شود. قطعا اگر یک دانش آموز سطح فکری اش با سن شناسنامه اش برابر باشد با ورود زود هنگام به جامعه و یا دانشگاه به مشکل برمی خورد بنابراین کسانی باید جهشی بخوانند که درک و فهم اجتماعی شان بیشتر از سنشان باشد.

 ویژگی بعدی این است که باید هدف آن دانش آموز در زندگی پیشرفت علمی باشد. دانش آموزی که واقعا به درس علاقه دارد و می خواهد به سطوح بالای تحصیلی و علمی دست پیدا کند خوب است که جهشی بخواند تا در طول سال با درس و کتاب سر و کار داشته باشد اما اگر یک دانش آموز دوست دارد که در امور هنری یا فنی پیشرفت کند باید درس را طبق همان روال معمولی بخواند تا وقت بیشتری برای انجام فعالیت های دلخواهش داشته باشد.

زود تمام کردن مدرسه خوب است یا بد؟

  واقعیت تلخ این است که نظام آموزشی ما چیزی جز حفظ کردن کتاب و نمره گرفتن ندارد. در این نظام خبری از پرورش خلاقیت، تدریس مطالب کاربردی، آموزش مسائل اجتماعی و... نیست بنابراین به نظر می رسد دانش آموزی که ویژگی های بالا را دارد بهتر است خودش را زودتر از این نظام خلاص کند اما مسئله ای که این جا مطرح می شود این است که آیا سریع خواندن و پاس کردن کتاب های درسی درست است یا خیر؟

 کارشناسان در این جا دو نظر متفاوت دارند. برخی می گویند سریع خواندن درس به معنای سطحی خواندن آن است. دانش آموزی که بیش از ده جلد کتاب درسی را طی فقط سه ماه بخواند و امتحان دهد قطعا آن ها را عمیق مطالعه نکرده و بسیاری از نکات را یاد نگرفته است. برخی دیگر از کارشناسان براین باورند که اتفاقا اگر دانش آموز درس هایش را سریع بخواند مطالب به شکل کامل تر و جامع تری در ذهنش باقی می مانند و او ارتباط میان بحث ها را به خوبی متوجه می شود زیرا اگر بخواهد هر کتاب را طی نه ماه بخواند بسیاری از مطالب گذشته را فراموش خواهد کرد.

سوال آخر: آیا جهشی خواندن از لحاظ اخلاقی کار درستی است؟

  جهشی خواندن را نباید فقط از بعد درسی اش بررسی کرد بلکه باید بعد اخلاقی آن را نیز مدنظر قرار داد. به بیانی دیگر دانش آموزی که می خواهد جهشی بخواند باید از لحاظ اخلاقی و روانی شایستگی این کار را داشته باشد زیرا او با مسائل گوناگونی رو به رو خواهد شد که باید آمادگی آن ها را داشته باشد.

 یکی از این مسائل بحث سازگاری عاطفی با همکلاسی هاست. دانش آموزی که یک یا چند سال را جهشی می خواند از ارتباط با هم سن و سالان خود محروم می شود و باید با افراد بزرگتر از خودش نشست و برخاست کند. این دانش آموز باید باید از نظر روانی با این امر کنار بیاید. روشن است که اگر دانش آموز از سطح فکری بالایی برخوردار باشد می تواند با این مسئله سازگار باشد.

 مسئله بعدی مشکل تکبر است. برخی از دانش آموزانی که جهشی خوانده اند به دلیل اینکه خودشان را یک سر و گردن بالاتر و موفق تر از همکلاسی های سابقشان می بینند دچار تکبر می شوند. این مسئله آن ها را در ارتباطات اجتماعی شان دچار مشکل خواهد کرد بنابراین والدین و مسئولان مدرسه باید فروتنی را به این دانش آموزان بیاموزند.

 مسئله دیگری که برخی از جهشی خوان ها با آن مواجه می شوند افت درسی است. این دسته از دانش آموزان در سال تحصیلی قبلی شاگرد اول کلاس بودند اما با ورود به سال بالاتر ممکن است تبدیل به یک شاگرد معمولی شوند. یک جهشی خوان باید با این امر کنار بیاید و احساس ضعف و شکست نکند.

 نتیجه گیری

در پایان باید گفت که نمی توان یک نسخه کلی پیچید و همه دانش آموزان را به جهشی خواندن ترغیب کرد یا آن ها را از این کار بازداشت. برگزیدن این شیوه تحصیلی کاملا وابسته به توانمندی ذهنی، اجتماعی و اخلاقی دانش آموز است و بهترین کار برای تصمیم گیری در ارتباط با جهشی خواندن رجوع به مشاور است. والدین نباید در این زمینه احساسی برخورد کنند بلکه باید با مراجعه به مشاور نسبت به این کار تصمیمی منطقی بگیرند.

محمد حمله دار

 

لینک یادداشت در سایت میگنا(دانش نامه روان شناسی):

 

yon.ir/jaheshi


کلمات کلیدی :

ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/14:: 6:16 عصر

http://s9.picofile.com/file/8296837150/6tr6d77rd67u.JPG

 

چرا بچه ها اذیت می کنند؟

«بچه ام خیلی اذیت می کند» این جمله بر زبان بسیاری از والدین جاری می شود و همه ی آن ها گاهی از کج خلقی ها و نافرمانی های فرزندشان به ستوه می آیند. شیطنت های کودکانه امری طبیعی است و در همه ی بچه ها دیده می شود اما برخی از کودکان به شکل غیرمعمولی به اذیت کردن می پردازند و عمدی بودن کارهایشان کاملا مشخص است.

 این مسئله به شکل «تغییر رفتار» در کودکان حاصل می شود. به این معنا که والدین این بچه ها می گویند فرزند ما در گذشته خوب و آرام بود اما نمی دانیم که چرا مدتی است این طور رفتار می کند. در ادامه سه دلیل مهم این تغییر رفتار در کودکان را بیان می کنیم:

 جلب توجه

 برخی از والدین آن طور که باید و شاید به فرزندشان توجه نمی کنند. ابراز محبت در قاموس این پدر و مادرها وجود ندارد و حتی کودکشان را بابت کارهای خوبش تشویق نمی کنند به همین دلیل این دسته از کودکان به هر قیمتی که شده می خواهند توجه والدین شان را به خود جلب کنند لذا با شیطنت های غیر عادی و اذیت کردن این کار را می کنند. راه حل: در وقت های عادی و زمان هایی که فرزندتان آرام است و مشکلی ایجاد نمی کند به او بی توجهی نکنید و مورد محبت قرارش دهید.

ابراز قدرت

 این مورد در پسران بیشتر دیده می شود. کودکانی که از سوی والدین و اطرافیان مورد خشونت و سرکوب واقع می شوند دوست دارند زمان هایی که زور بالای سرشان نیست عقده گشایی کنند و با اذیت کردن دیگران قدرتشان را ابراز کنند. پدر و مادری که برای فرزندشان محدودیت های غیر معقول ایجاد می کنند باعث می شوند او هم به دنبال کارهای غیر معقول برود.

راه حل: به جای زورگویی و سرکوب خواسته های فرزندتان در مسائل مختلف به او حق انتخاب بدهید.

 انتقام

 دکتر کارل پیک هارت می گوید: «نخستین اصل در تربیت فرزندان این است که آن ها را اذیت نکنید.» به این ترتیب روشن است والدینی که بچه هایشان را سر مسائل گوناگون آزار می دهند حس انتقام جویی را در آن ها به وجود می آورند. این کودکان با شیطنت های بیش از حد و اذیت کردن والدین سعی می کنند از آن ها انتقام بگیرند.

 راه حل: از محبت خارها گل می شوند!

محمد حمله دار 


کلمات کلیدی : محمد حمله دار

ارسال شده توسط محمد حمله دار در 96/3/7:: 4:35 عصر

http://s8.picofile.com/file/8296178418/5489rrrrrrrrr54.JPG

 

فوت و فن فرستادن فرزند به کلاس های آموزشی

  بسیاری از والدین خوش ذوق و آینده نگر دوست دارند فرزندانشان را به کلاس های هنری و آموزشی بفرستند تا آن ها را تبدیل به افرادی هنرمند و کاربلد بکنند. این کار یک اقدام بسیار خوب و مفید است و اگر به شیوه درستی صورت بپذیرد می تواند آینده خوبی برای فرزندان رقم بزند. نکات زیر شما را با اصول این کار آشنا می سازند:

یکی اینکه فرزندتان را به یک کلاس بفرستید نه صد کلاس. برخی از والدین فکر می کنند هرچه فرزندشان در کلاس های بیشتری ثبت نام کند موفق تر خواهد بود و به این ترتیب او را به زور راهی چندین کلاس ورزشی، علمی و هنری می کنند.

 دیده شده که یک مادر دخترش را همزمان به کلاس های زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، پیانو، گیتار، تنیس و شنا فرستاده بود. خب نتیجه روشن است. آن دختر در هیچ کدام از آن کلاس ها به موفقیت نرسید و دچار افسردگی شد.

 پدر و مادر باید این نکته را به خاطر داشته باشند و به فرزندشان نیز یاد دهند که انسان فقط در سایه ی تمرکز می تواند موفق شود لذا بهتر است به جای ده کلاس در یک کلاس ثبت نام کند ولی همان یکی را حسابی مورد توجه قرار دهد از همه توانش برای موفقیت بهره ببرد.

 نکته دوم اینکه کلاس های آموزشی را محدود به تابستان ندانید. هیچ کس با سه ماه کار کردن روی یک رشته نمی تواند به جایی برسد. کلاس های آموزشی باید در کنار مدرسه و در طول سال جزو برنامه ی زندگی فرزند باشند تا در سایه ی مداومت بر آن بتواند به موفقیت برسد.

  سومین نکته این است که کلاس رفتن فرزندتان را یک سرگرمی حساب نکنید بلکه خیلی جدی پیگیر وضعیت و میزان فعالیتش باشید همچنین از راه های گوناگونی مثل خرید وسایل مورد نیاز، تحسین جلوی جمع، صحبت روزانه درباره فعالیت هایش و... او را یاری دهید. اگر فرزندتان ببیند که از حمایت شما برخوردار است انگیزه اش دوچندان خواهد شد

نکته چهارم و آخر اینکه اگر واقعا می خواهید کلاس رفتن فرزندتان نتیجه بدهد پس از مدتی که او در رشته اش حرفه ای شد دستش را در دست یک استاد بگذارید. راز موفقیت در هر رشته ای ارتباط با اساتید آن رشته است بنابراین با انجام این واسطه گری، چشم انداز های پیشرفت را پیش رویش خواهید گشود.

محمدحمله دار 


کلمات کلیدی : محمدحمله دار

<      1   2   3   4   5   >>   >